Sam rozwód poza rozwiązaniem małżeństwa wiąże się często z koniecznością rozstrzygnięcia wielu kwestii spornych takich jak opieka nad dziećmi, ustalenie wysokości alimentów czy korzystanie z majątku wspólnego.
Pomimo, że jest to jeden z pierwszych kroków do rozpoczęcia nowego etapu w życiu, trzeba przed tym dopełnić wiele formalności.
Postępowanie rozwodowe może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jednak ze względu na długi czas trwania procesu rozwodowego, jedna ze stron może obawiać się, że w trakcie jej interesy zostaną naruszone. W takich sytuacjach istotne staje się pojęcie ,,Zabezpieczenia”.
Czym jest zabezpieczenie ?
Zabezpieczenie to nic innego jak postanowienie sądu wydane w trakcie postępowania (czyli jeszcze przed jego zakończeniem, co w przypadku rozwodu ma miejsce w drodze wyroku), które ma na celu tymczasowe zabezpieczenie interesu strony przed zakończeniem postępowania, które służy tymczasowej ochronie praw i interesów stron do ostatecznego zakończenia procesu.
Kto i kiedy może złożyć wniosek o udzielenie zabezpieczenia?
Każda ze stron lub uczestnik postępowania może żądać udzielenia zabezpieczenia, ale nie tylko. Sąd z urzędu również może wydać postanowienie w tym przedmiocie. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia może zostać złożony nawet PRZED wniesieniem pozwu rozwodowego, a w takim przypadku sąd wyznaczy termin na wniesienie pozwu. Wniosek może zostać również wniesiony w toku postępowania.
Co możemy „zabezpieczyć”?
Przedmiotem zabezpieczenia mogą być roszczenia pieniężne i niepieniężne. W przypadku postępowania rozwodowego możemy wyróżnić m.in. wnioski o udzielenie zabezpieczenia:
– roszczeń alimentacyjnych, przykładowo zobowiązując drugą stronę do zaspokajania potrzeb rodziny;
– sposobu sprawowania pieczy nad małoletnimi dziećmi;
– kontaktów z dzieckiem;
– sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.
Kwestie formalne
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien spełniać wymogi formalne. Te określa art. 126 KPC oraz art. 736 KPC. Istotnym jest jednak, że przy składaniu wniosku o udzieleniu zabezpieczenia należy go odpowiednio uzasadnić. Przepisy stanowią, iż trzeba w takim wniosku uprawdopodobnić roszczenie oraz interes prawny, co może początkowo brzmieć nieco niezrozumiale, dlatego najlepiej w tej kwestii skonsultować to z pełnomocnikiem profesjonalnym.
Opłaty
Niewątpliwie istotna jest też kwestia kosztów związanych z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia, jakiego są rzędu, kto je uiszcza? Odpowiedź znajdziemy w dziale 5 Ustawy[1] zgodnie z art. 68 ust. 1 wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega opłacie w kwocie 100 zł. Co ciekawe, jeżeli wniosek zostaje zawarty wraz z pozwem, to zgodnie z art. 95 ust. 1 nie podlega opłacie.
Jak widać, nie pozostajesz sam/a, zaś prawo daje ci narzędzia, dzięki którym możesz poprawić sytuację swoją, bądź Twoich dzieci w trakcie procesu.
Jeżeli masz jakieś pytania, nie wiesz jak umotywować wniosek i uprawdopodobnić interes prawny skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy, zadzwoń pod numer telefonu bądź skontaktuj się z nami drogą mailową.
Wiktoria Gregorczyk | młodsza prawniczka
[1] Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 755 z późn. zm.).